Canlı Yayın

Sağlık Çalışanları Futbol Turnuvası

Şartlar ve Koşullar

4. GELENEKSEL SAĞLIK KURULUŞLARI ARASI FUTBOL TURNUVASI KURALLARI

1)                     Turnuva her dönemde bir organizasyonda en fazla 32 takım ile sınırlandırılmıştır. Organizasyonun eksiksiz ve daha düzenli olması, turnuvanın yaz dönemi boyunca tamamlanması açısından bu sınırlama getirilmiştir. Turnuvaya katılan takımların lig usulü sıralamaları ve maç programı ile gurup usulü olursa gurupları, grup sırası ve maç takvimi kura ile belirlenecektir.

a)                       Katılım 6 / 7 / 8 / 9 takım ile sınırlı kalırsa lig usulü yapılacak, turnuvadaki her takım rakipleri ile 1 maç yaptıktan sonra puan durumuna göre lig sonuçlanacak böylece turnuva şampiyonu belirlenecektir.

b)                      Turnuvaya katılım 10 veya 11 takım ile sınırlı kalırsa, turnuvaya 2 gurup halinde guruplar kura ile belirlenerek devam edilecektir. Gurup maçlar oynandıktan sonra İki gurubu da Birincisi ve İkincisi Yarı Finale çıkmaya hak kazanacaktır.

c)                       Turnuvaya katılım 12 / 13 / 14 veya 15 takım arasında olursa, turnuvaya 3 gurup halinde guruplar kura ile belirlenerek devam edilecektir. Gurup maçları sonrası her gurubun Birincisi ve İkincisi ile Üçüncüler arasından en iyi İki takım Çeyrek Finale çıkmaya hak kazanacaktır.

d)                      Turnuvaya katılım 16 ile 24 takım arasında olursa, turnuvaya 4 gurup halinde guruplar kura ile belirlenerek devam edilecektir. Gurup maçları sonrası her gurubun Birincisi ve İkincisi Çeyrek Finale çıkmaya hak kazanacaktır.

e)                       Turnuvaya katılım 25 ile 30 takım arasında olursa, turnuvaya 5 gurup halinde guruplar kura ile belirlenerek devam edilecektir. Gurup maçları sonrası her gurubun Birincisi, İkincisi, Üçüncüsü ve iyi Dördüncüsü ilk 16 takımı belirleyecek ve elemeler sonrası Çeyrek Finale kalacak takımlar belirlenecek.

f)                       Üst limit olan 32 takım tamamlanırsa turnuva 8 gurup halinde yapılacak guruplar ve gurup maçları kura ile belirlenecek. Gurup maçlarından sonra her gurubun Birincisi ve İkincisi Çeyrek Final öncesi elemelere kalmaya hak kazanacaktır.

 

2)                     Turnuvaya katılacak takım kadroları kura çekiminden önce komiteye teslim edilmek zorundadır. Kadroda yer alacak futbolcuların son 6 ayda çekilmiş, formalı (profilden) fotoğrafı, spor yapmasında sakınca olmadığına dair turnuva komitesinin sitesinde yayınladığı doktor raporu ve kurum yöneticisinin izin belgesinin hazırlanması ve Sağlıkçı olduğunun tespiti adına SGK evraklarının komiteye sunulması zorunludur. Komite bu evrakları turnuva sonuna kadar saklamak ve itiraz olduğunda her takımın evraklarını gerekli görülürse sunmak zorundadır.

a)                       İlk maçlar başlayıncaya kadar takımlar kadrolarında güncelleme yapabilirler. İlk maç başlamadan takımda oynayan tüm oyuncuların evrakları komiteye teslim edilmek zorundadır.

b)                      İlk maç sonrası takım kadrolarına ekleme yapılamaz.

c)                       Takımların kadrolarına ekleme gurup maçlarından sonra komite tarafından bir üst tura çıkan takımların yöneticileri ile değerlendirmeye alınabilir. (Bu maddenin burada yer alması uygulanma zorunluluğu getirmemektedir.)

d)                      Takımlar maç esnasında 5 oyuncu değişiklik hakkına sahip oldukları için takım kadrolarının en az 16 kişi olması zorunludur.

e)                       Oyuncu değişikliği sonucu oyundan çıkan ya da herhangi bir sebepten hakem tarafından oyundan atılan oyuncu her ne sebeple olursa olsun tekrar oyuna yeniden alınamaz.

f)                       Çift sarı kart ile kırmızı kart görmüş olan oyuncu yada oyunda faul yaptığı için direk kırmızı kart görmüş olan oyuncu bir sonraki maçta oynayabilecektir.

g)                      Hakaret küfür kavga ya da buna benzer turnuvanın yapısına aykırı olan davranışlardan dolayı atılmış ya da kırmızı kart görmüş oyuncu ya da oyuncunun takımı hakkında turnuva komitesi karar verme yetkisine sahiptir.

h)                      Turnuva komitesi takımlar ve oyuncular hakkında karar alma yetkisine sahiptir. Komite takım ya da oyuncuyu cezalandıracak ise gerekli gerekçeyi sunarak, oyuncu ya da takımı turnuvadan ihraç etmeye kadar cezalandırabilir.

i)                        Takım kadrosu 32 kişiden fazla olamaz. Adaletsizliği engellemek adına bu sınırlama getirilmiştir.

j)                        Hastane çalışanı olsa bile aktif lisansı olan profesyonel futbolcu oynatılamaz.

k)                      Hastane çalışanı olması koşuluyla aktif ya da pasif amatör lisanslı futbolcu oynatılabilir.

l)                        Aktif lisansa sahip olan ve bir kulüpte sözleşmesi olan amatör lisanslı futbolcunun en az 1 yıllık kurum çalışma kaydı varsa oynatılabilir, yoksa amatör lisanslı futbolcu sağlık çalışanı olsa bile oynatılamaz. Lisans aktif ve bir kulübe kayıtlı değil ise sağlık kuruluşu çalışanıysa oynayabilir.

m)                    Turnuvada yaş sınırı yoktur, sadece 18 yaşından küçük sporcuların ailelerinden oynamaları için yazılı belge almaları zorunludur. 18 yaşın altında olsalar bile sağlık kuruluşu çalışanı olmak ve tüm belgelerini eksiksiz teslim etmek zorundadırlar.

n)                      Her Sağlık kuruluşu isterse iki ya da daha fazla takım ile turnuvaya katılabilir.

o)                      Aynı Sağlık Kuruluşunu temsil etseler dahi iki takım arasında transfer yapılamaz. İlk maçlar yapılıncaya kadar kadroya 32 kişiyi geçmemek kaydıyla ekleme yapılabilir. Maçlar başladıktan sonra transfer ve ekleme yapılamaz.

p)                      Aynı Sağlık Kuruluşunu Temsil etseler dahi takımlar arası gurup maçları sonrası veya gurup maçları devam ederken iki takım arasında oyuncu transferi yapılamaz. Aksi Turnuva Komitesi tarafından tespit edilirse oyuncu ve takım cezalandırılır. Komite takımı ya da oyuncuyu turnuvadan ihraç edebilir.

q)                      Oyuncu turnuva başladıktan sonra sadece ilk kaydedildiği takımda oynayabilir, kayıtlı olduğu takım dışında başka takımda oynaması mümkün değildir. Aksi Turnuva Komitesi tarafından tespit edilirse oyuncu ve takım turnuva komitesi tarafından cezalandırılır. Turnuva komitesi takım ya da oyuncuyu turnuvadan ihraç etme kararı alabilir.

3)                     Maçların oynanma şartları ve zamanları turnuvanın oynanacağı sabit bir saha olmadığından günün şartlarına göre turnuva öncesi belirlenecektir.

a)                       Maçlar büyük sahada 11 kişilik kadrolar ile oynanacaksa 30 dakikalık 2 devre halinde yapılır. Gurup maçlarından sonra çeyrek final ve elemeler başladığında maç sonucu beraberlik ile sonuçlanırsa 5 dakikalık 2 devre halinde uzatmalar oynanır. Uzatmalar sonucunda eşitlik bozulmazsa sonuç penaltılar ile belirlenir.

b)                      Maçlar orta sahada 9 kişilik kadrolar ile oynanacaksa 30 dakikalık 2 devre halinde yapılır. Gurup maçlarından sonra çeyrek final ve elemeler başladığında maç sonucu beraberlik ile sonuçlanırsa turnuva komitesi ve takım kaptanları ile ortak alınacak karar sonucunda 5 dakikalık 2 devre ya da 10 dakikalık tek devre ya da direk penaltılara gitme kararı alınabilir.

c)                       Maçlar her ne sebeple olursa olsun sahadan ayrılmadan önce tamamlanmak zorundadırlar. Hakem maç sonucunu resmi olarak belirlemek zorundadır. Maçlar daha sonra oynanmak koşuluyla ertelenemez. Çok önemli bir durum söz konusu değil ise bu karar değiştirilemez ama gerekli görülürse o anda sahada bulunan takım kaptanları komite görevlileri bu kararı ortak oylayarak değiştirme hakkına sahiptirler.

4)                     Takımların maça gelmeme ya da hükmen yenik sayılmaları

a)                       Takımlar maç saatinden en az 10 dakika önce sahada hazır bulunmak ve maçın başlaması için 11 kişilik kadro ile oynanıyorsa 1 kaleci en az 7 oyuncu ile sahaya çıkmak zorundadırlar, maçlar 9 kişilik sahada oynanıyorsa 1 kaleci 5 oyuncu ile sahaya çıkmak zorundadırlar.

b)                      Takım maç saatinde maçın başlaması için gerekli sayıyı sağlayamıyorsa Hakem turnuva komitesi ve rakip takımı ve eksik takım kaptanının ile birlikte aldığı karar ile 15 dakika beklenir şayet takım bu süre içinde sahaya çıkmazsa hükmen 3 – 0 yenik sayılır.

5)                     Takımların formalarında numara olmalıdır. Her oyuncunun forma numarası belli olmalıdır. Turnuva sonuna kadar aynı numara ile oynamak zorundadır.

6)                     Turnuvada oyuncu olarak yer alan sporcuların, sportif aktivitelerde bulunmalarına engel teşkil eden herhangi bir sağlık sorunlarının bulunmaması gerekmektedir. Bu konuda katılımcıların beyanı esas olup, aksi halde meydana gelebilecek herhangi bir sonuçtan Tertip Komitesi sorumlu tutulamaz. Turnuvaya katılan her futbolcu “Futbol oynamasında sakınca yoktur.” beyanı imzalı olarak vermek zorundadır.

7)                     Kaptanlar arasında kura atışı ile top ve alan seçilir oynanacak futbol topunun seçimini hakem yapar.

8)                     Maç sonunda puanlama galibiyet 3 puan, beraberlik 1 puan olarak hesaplama yapılır.

9)                     Grup maçları sonucu puan eşitliğinde ikili averaj sistemi uygulanacaktır. Ama İkili averaj sisteminden farklı olarak (İki takım arasındaki karşılaşma sıralamada belirleyici olur. Beraberlik söz konusu ise gol averajı dikkate alınır. Bununda eşit olması durumunda atılan yada yenen gol sayısına bakılır. Eşitlik devam ediyorsa takımlar arasında yapılacak penaltı vuruşları ile sıralama belirlenir. Yazı tura kuralı uygulanmayacaktır.)

10)                Maç öncesinde, maç esnasında veya maç sonrasında saha içerisinde ya da saha dışında kasıtlı sakatlamaya yönelik hareket, kavga, küfür ve benzeri şekildeki hoş olmayan davranışlarda bulunanlar tertip komitesinin vereceği rapor doğrultusunda bireysel veya takım olarak cezalandırılabilir, ceza komite kararıyla turnuvadan ihraç bile olabilir.

11)                Turnuva sonunda başarılı olan takımlara; Birincilik –İkincilik-Üçüncülük kupası, turnuva boyunca centilmenlik gösteren takıma Centilmenlik kupası VE GOL KRALINA ÖDÜL verilecektir.